Legalizacja marihuany to gorący temat, który od lat angażuje zarówno zwolenników jej użytku rekreacyjnego, jak i medycznego. Co ciekawe, w tego typu dyskusjach bardzo często myli się legalizację z dekryminalizacją. Doskonałym tego przykładem jest np. Holandia, w której konopie wbrew pozorom wcale nie są zupełnie legalne. Co w takim razie warto wiedzieć na temat legalności konopi? Gdzie marihuana jest legalna, a gdzie jest ona tylko zdekryminalizowana? Oto kilka faktów, mitów i ciekawostek, które z pewnością zainteresują wszystkich wielbicieli konopi.
Zalegalizowana, zdekryminalizowana, a może zdepenalizowana?
Odpowiedź na pytanie o to, gdzie marihuana jest legalna, warto zacząć od wyjaśnienia kilku kluczowych pojęć. W kontekście konopi i możliwości ich stosowania bardzo często pojawiają się trzy dosyć enigmatyczne określenia – zalegalizowane, zdekryminalizowane i zdepenalizowane. Co właściwie oznaczają te sformułowania?
Legalna marihuana, czyli jaka?
O legalizacji marihuany mówi się wtedy, gdy jej stosowanie jest zgodne z prawem, a jej użytkownicy nie muszą martwić się o ściganie przez władze lub ewentualne grzywny. W przypadku legalizacji obrót marihuaną przynosi zyski dla państwa. W krajach, które decydują się na taki status konopi, powstają kontrolowane punkty ich sprzedaży. Warto nadmienić, że legalna marihuana zwykle dostępna jest dla osób pełnoletnich – czyli takich, które ukończyły 18 lub 21 lat. Do najważniejszych zalet legalizacji często zalicza się to, że znacznie podnosi ona jakość sprzedawanego surowca i standard jego uprawy.
Szybki przykład na to, gdzie marihuana jest legalna? Stan Waszyngton lub stan Oregon w USA.
Dekryminalizacja marihuany – co to oznacza?
W rozmowach o tym, gdzie marihuana jest legalna, bardzo często pojawiają się przykłady miejsc, w których nie jest ona legalna, a zdekryminalizowana. Co znaczy to pojęcie? Dekryminalizacja konopi znaczy tyle, że ich posiadanie nie jest traktowane jak przestępstwo. W takim przypadku nie można jednak mówić o legalizacji, ponieważ posiadanie marihuany może być postrzegane jako wykroczenie, z którym wiążą się określone konsekwencje.
Gdzie marihuana jest zdekryminalizowana? Na przykład w Szwajcarii, w której za posiadanie 10 gramów grozi grzywna 100 franków szwajcarskich.
Depenalizacja marihuany – czym różni się od legalizacji i dekryminalizacji?
Legalna marihuana bywa też często mylona z marihuaną zdepenalizowaną. O tej drugiej mówi się wtedy, gdy przepisy co prawda nie legalizują konopi, ale jednocześnie rezygnują z karalności ich posiadania. Zwykle oznacza to bezproblemowy dostęp do marihuany we własnym zakresie, ale nie wiąże się z jej publiczną sprzedażą w Coffee Shopach.
Przykład miejsca, w którym marihuana nie jest legalna, ale zdepenalizowana? Taka sytuacja ma miejsce w Czechach. Co ciekawe, dotyczy także Holandii, choć ta jest pewnym wyjątkiem, ponieważ nie brakuje w niej kontrolowanych przez państwo Coffee Shopów.
Gdzie marihuana jest legalna ?
Gdzie marihuana jest legalna i dostępna do celów rekreacyjnych? Oto miejsca, które zdecydowały się na legalizację konopi:
– Kanada,
– USA – marihuana została zalegalizowana przez 15 stanów, jest jednak nielegalna na poziomie federalnym,
– Australia – marihuana jest legalna na terenie stolicy, warto jednak zaznaczyć, że tylko do użytku własnego, ponieważ jej sprzedaż jest zabroniona,
– Barbados – zalegalizowało marihuanę tylko do rytuałów duchowych,
– Urugwaj – marihuana jest legalna i można uprawiać do 6 krzaczków, jednak nie zezwala się na jej sprzedaż obcokrajowcom,
– Gruzja – zalegalizowała marihuanę, jednak nie pozwala na jej sprzedaż,
– Południowa Afryka – przyjęła zasady podobne do Gruzji.
Gdzie marihuana jest zdekryminalizowana lub zdepenalizowana?
Nie da się ukryć, że miejsc, w których marihuana nie jest legalna, ale jest poniekąd „dozwolona”, można wymienić znacznie więcej. Oto ich przykłady:
– Argentyna,
– Austria – zdepenalizowana jest uprawa oraz posiadanie marihuany na własny użytek,
– Belgia – zdepenalizowane jest posiadanie do 3 g oraz uprawa 1 konopi,
– Boliwia – do 50 g,
– Chile – dopuszcza się posiadanie do 10 g i uprawę do 6 roślin,
– Chorwacja – posiadanie marihuany zostało zdekryminalizowane,
– Czechy – depenalizacja posiadania do 15 g i uprawy 5 konopi na użytek własny,
– Hiszpania – zdepenalizowane jest zarówno posiadanie, jak i uprawa,
– Holandia – do 5 g oraz uprawa do 5 roślin,
– Jamajka – choć miejsce to przez wiele osób kojarzone jest z marihuaną, to została ona zdekryminalizowana dopiero w roku 2015 roku – uprawa do 5 roślin i posiadanie do 56 g to czyny, za które grozi jedynie mandat,
– Malta – do 3,5 g,
– Portugalia – posiadanie do 25 g jest zdepenalizowane,
– Włochy – depenalizacja posiadania marihuany w sytuacji, gdy jej ilość wskazuje na użytek własny.
Jak widzisz, kwestie dotyczące tego, gdzie marihuana jest legalna, wcale nie są takie oczywiste. Pamiętaj, że przepisy mogą się zmieniać – jeśli wybierasz się w podróż i rozważasz zakup konopi, warto wcześniej sprawdzić ich aktualny status w danym regionie. Co z Polską? Niestety obowiązujące prawo jest bardzo rygorystyczne – od kilku lat legalna jest jednak marihuana medyczna, która dostępna jest na receptę. Na terenie Polski miłośnicy konopi mogą w pełni legalnie nabywać nasiona marihuany do celów kolekcjonerskich oraz korzystać z dobrodziejstw suszu CBD. Jeśli interesują Cię te produkty, gorąco zapraszamy do naszego sklepu!