Jak rozpoznać męską odmianę marihuany? Garść informacji na temat nasion

Jak rozpoznać męską odmianę marihuany? Garść informacji na temat nasion

Kontrola nad sadzonkami marihuany zapobiega niechcianym zapyleniom. To nie wszystko! Odpowiedni nadzór to również sposób na sprytne zmanipulowanie roślin w trakcie ich wzrostu, dla uzyskania pożądanych zbiorów. Marihuana ma jeden z bardziej skomplikowanych systemów określania płci. Sam proces jej ustalania jest dosyć złożony. Żeńska czy męska? Odmiana marihuany nie jest tak łatwa do określenia, jak się niektórym wydaje. Dziś sprawdzamy, jak sprostać temu zadaniu.

Kontrola nad sadzonkami marihuany zapobiega niechcianym zapyleniom. To nie wszystko! Odpowiedni nadzór to również sposób na sprytne zmanipulowanie roślin w trakcie ich wzrostu, dla uzyskania pożądanych zbiorów. Marihuana ma jeden z bardziej skomplikowanych systemów określania płci. Sam proces jej ustalania jest dosyć złożony. Żeńska czy męska? Odmiana marihuany nie jest tak łatwa do określenia, jak się niektórym wydaje. Dziś sprawdzamy, jak sprostać temu zadaniu. 

Rodzaje konopi — co musisz wiedzieć

W naturalnych warunkach możemy wyróżnić konopie żeńskie i męskie. Nierzadko spotyka się również hermafrodyty. Co to znaczy? Podczas kwitnienia samice wytwarzają szczyty, natomiast samce pyłek. Hermafrodyty produkują z kolei oba wytwory. Samo nasiono nie powie nam, jaką płeć będzie mieć w przyszłości. Identyfikacja jest kluczowa z punktu widzenia hodowców marihuany oraz kolekcjonerów zróżnicowanych odmian. Marihuana to przedziwna roślina, która sama ustala, czy będzie żeńska, czy męska. Jak to działa? Cóż, naukowcy od lat próbują ustalić, jak odbywa się proces. Okazuje się jednak, że duże znaczenie mają czynniki środowiskowe. To one warunkują to, czy roślina wyprodukuje kwiaty, czy pyłki. A może mix obydwu?

Czy płeć ma znaczenie? Męska odmiana marihuany kontra żeńska

Dlaczego płeć roślin jest tak istotna? Hodowcy dokładają wszelkich starań, by wśród ich zbiorów było jak najwięcej konopi żeńskich. Powód? Męska odmiana marihuany, podobnie jak hermafrodyty, nie wytwarzają kwiatów. A to właśnie na kwiatach zależy plantatorom najbardziej. Czy męskie odmiany mogą stwarzać zagrożenie dla zbiorów? Gdy nadchodzi pora kwitnienia, worki pyłkowe zapylą wszystkie żeńskie kwiaty, znajdujące się w najbliższym otoczeniu. Tym samym kwiat żeński przestanie nadawać się do celów leczniczych. Odtąd kwiaty konopi będą zawierać nasiona, a moc rośliny spadnie na wartości. Wbrew pozorom taka sytuacja może mieć katastrofalne skutki dla całej uprawy. Z tego względu hodowcy przykładają dużą wagę do regularnej kontroli, czy wśród roślin nie ma żadnych samców. Kupując nasiona od przypadkowych sprzedawców, możesz liczyć się z tym, że otrzymasz zarówno żeńskie, jak i męskie odmiany marihuany. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku zakupu nasion feminizowanych. Tutaj możesz mieć pewność, że otrzymasz warianty żeńskie. 

Hermafrodyta, czyli częsty mix

Hermienie roślin to sytuacja, gdy na jednej roślinie rosną zarówno żeńskie, jak i męskie kwiatostany. Taki stan również wymaga Twojej interwencji, jeśli nie chcesz, by doszło do zapylenia żeńskich odmian. Jak powstają tego typu gatunki? Powodem mogą być np. nieprawidłowe temperatury, niedostateczny lub zbyt duży dostęp do światła. Dla pewności zaleca się usunięcie roślin obupłciowych ze swoich upraw. 

Jak odróżnić męską odmianę marihuany od wersji żeńskiej?

Faza wegetacji to czas, kiedy konopie nie przykładają wagi do wyboru płci. Roślina zajęta jest aktywnym rośnięciem. Określenie, czy będzie to płeć żeńska, czy męska, nie będzie proste. Jednak jest możliwe! Podczas tego okresu możesz zaobserwować specyficzne zachowanie roślin. 

Męskie odmiany marihuany rosną zdecydowanie większe, niż wersje żeńskie. Mają też bardziej okazałe międzywęźla. Z kolei warianty żeńskie rosną bardziej krzaczaste i mają większą ilość liści. Przed kwitnieniem na roślinie zaczynają wyrastać małe pęcherze, które znajdują się w miejscu krzyżowania łodyg. Męskie odmiany rozwijają w tym obszarze makrospory z pyłkiem. 

U żeńskich zaś — kwiaty są widoczne wyżej. Przybierają one formę słupków lub niewielkich, białych włosków. Druga szansa nastąpi zaś po okresie wegetacyjnym. Gdy upłynie kilka tygodni, zaczyna się faza kwitnienia. Wtedy białe włoski, zwane pre-flowerami, są już mocno widoczne. Zwykle pojawiają się między łodygą a gałęzią. Żeńska odmiana ujawni swoją płeć zdecydowanie szybciej, jeśli będzie utrzymywana w cyklu światła 18/6. 

Kiedy rozpoznać daną odmianę? Czas ma znaczenie!

Jak wspomnieliśmy wyżej, płeć rośliny nie ujawnia się od razu. Jej odgadnięcie na etapie fazy wegetatywnej nierzadko wymaga potwierdzenia w fazie kwitnienia. To pomiędzy tymi okresami zaczynają formować się pre-flowery. I to właśnie na nie powinniśmy zwracać największą uwagę podczas rozpoznawania płci marihuany. 

Kiedy pojawiają się kwiaty wstępne? Zazwyczaj jest to szósty bądź siódmy tydzień liczony od momentu wykiełkowania nasion. Męskie odmiany marihuany przypominają kulki — niektórzy wspominają wręcz o „jajeczkach". Żeńskie kielichy mają natomiast kształt gruszki. 

Faza wegetatywna to bardzo szybki i energiczny wzrost. Nie martw się, jeśli nie zdążysz określić płci w tym czasie. Podczas kwitnienia rośliny skupiają się na produkcji kwiatów, spowalniając tempo. Pamiętaj jednak, żeby usunąć męskie osobniki tak szybko, jak je rozpoznasz. Tylko w ten sposób skutecznie zapobiegniesz zapyleniu. 

Męska odmiana w mniejszości

Chcesz posiadać w swojej kolekcji wyłącznie żeńskie odmiany marihuany? Najprostszym sposobem, by uniknąć problematycznych samców, jest zakup feminizowanych nasion. Jednak pasjonaci wiedzą, że nieodpowiednia uprawa żeńskich nasion może skutkować pojawieniem się męskich odmian. Stres czy utrudnione warunki siewu mogą zaprzepaścić całe Twoje zbiory. Jak zadziałać, by maksymalnie wykluczyć męską odmianę marihuany w swoim arsenale? 

1. Unikaj stresujących dla roślin sytuacji. Wytwarzanie męskich osobników jest zdecydowanie większe przy wysokim poziomie stresu. 

2. Zwróć szczególną uwagę na warunki uprawy w trzecim i czwartym tygodniu wegetacji. To najważniejszy czas dla roślin. To właśnie ten okres warunkuje określenie ich płci. 

3. Możesz uzyskać więcej żeńskich odmian dzięki zmianie poziomu odżywek — azotu i potasu. Zasada jest prosta. Im więcej azotu oraz im mniej potasu, tym większa produkcja żeńskich roślin. Taki system wymaga jednak ostrożności. Dawki muszą być systematyczne i wdrażane niezbyt drastycznie.

4. Zmniejszenie temperatury również może wywołać pozytywne skutki. Jednak w parze ze zmianą idzie również modyfikacja wilgotności powietrza. Ta z kolei musi być większa niż dotychczas. 

5. A może manipulacja światłem? Żeńskie odmiany preferują wersję niebieską, unikaj zatem światła czerwonego, które wolą typy męskie. Możesz też naświetlać sadzonki jedynie przed 14 godzin.