To, czy załatwienie leczniczej marihuany jest proste, czy trudne, zależy od przynajmniej kilku czynników. Jednym z najważniejszych jest znajomość obowiązujących reguł – w tym zasad, którymi kierują się lekarze i apteki. Niestety terapia medyczną marihuaną jest stosunkowo nowa i wiele osób nie wie, jak podejść do tego tematu. Jak zdobyć marihuanę leczniczą i co warto wiedzieć, gdy już się uda? Oto kilka praktycznych podpowiedzi, które pomogą Ci w organizacji tej formy terapii.
Kto może zostać zakwalifikowany do terapii marihuaną leczniczą?
Chcąc odpowiedzieć na pytanie o to, jak zdobyć marihuanę leczniczą, warto na wstępie rozwiać kilka mitów, które dotyczą tej formy terapii. Wielu osobom wydaje się, że jest ona dostępna jedynie dla osób chorych bardzo ciężko, śmiertelnie lub nieuleczalnie. Jak jest w rzeczywistości? Decyzję o tym, czy dana jednostka chorobowa kwalifikuje się do leczenia marihuaną medyczną, podejmuje lekarz.
Nie istnieje lista dolegliwości, przy których można lub nie można przepisać recepty na lecznicze konopie. Co więcej, ich właściwości mogą być bardzo pomocne nie tylko przy schorzeniach ciężkich, ale i wielu dolegliwościach, które charakteryzują się stosunkowo niegroźnym, ale przewlekłym i uporczywym dla pacjenta przebiegiem. Kiedy warto zastanowić się nad tym, jak zdobyć marihuanę leczniczą? Oto lista przykładowych dolegliwości, przy których jej stosowanie może istotnie wspomóc organizm pacjenta:
– przewlekły ból,
– astma,
– depresja,
– neuropatia,
– uzależnienia,
– migreny,
– bóle menstruacyjne,
– anoreksja,
– zaburzenia snu,
– zaburzenia łaknienia i zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
– zespół jelita wrażliwego,
– zapalenie jelita grubego i choroba Crohna,
– nowotwory,
– HIV oraz AIDS,
– reumatoidalne zapalenie stawów,
– WZW C,
– stwardnienie rozsiane,
– jaskra,
– epilepsja,
– choroba Parkinsona,
– zespół stresu pourazowego,
– toczeń.
Jak zdobyć marihuanę leczniczą?
Co musisz wiedzieć, jeśli zastanawiasz się, jak zdobyć marihuanę leczniczą? Medyczne konopie dostępne są na receptę. Dokument umożliwiający ich kupienie może wystawić każdy lekarz, który ma uprawnienia do wypisywania recept typu RPW – czyli recept na leki o działaniu narkotycznym. Wyjątkiem w tym zakresie jest jedynie weterynarz. Warto jednak zaznaczyć, że wielu lekarzy wciąż patrzy na taką formę terapii dosyć sceptycznie, dlatego w praktyce recepty na medyczną marihuanę wystawiane są stosunkowo rzadko. Jeśli zależy Ci na tym, by otrzymać taki druk, zrób wcześniejsze rozeznanie i udaj się do medyka przyjaznego konopiom.
Recepta na marihuanę leczniczą – co przygotować, by ją zdobyć?
Terapia medycznymi konopiami rzadko stosowana jest jako terapia pierwszego wyboru. Oznacza to, że aby zdobyć leczniczą marihuanę, warto odpowiednio przygotować się do rozmowy z lekarzem. Jego decyzja zwykle uzależniona jest od historii choroby i stosowanych dotychczas form leczenia. Niekiedy konopie przepisywane są również jako alternatywa dla leków, które charakteryzują się podobnym działaniem, ale zagrażają pacjentowi ze względu na ewentualne skutki uboczne.
Jakie dokumenty warto przygotować, by zdobyć receptę na marihuanę leczniczą? Oto lista tych, które mogą okazać się niezbędne:
– dokumenty dotyczące dotychczasowego leczenia dolegliwości – zadbaj o to, by były kompletne;
– dokumenty, które potwierdzają postawioną przez lekarza diagnozę,
– aktualne wyniki badań,
– spis przyjmowanych obecnie leków.
Warto zaznaczyć, że do najważniejszych czynników, które mogą uniemożliwić zdobycie recepty na leczniczą marihuanę, zalicza się ciążę. Wynika to z faktu, że na dziś wyniki badań nie są w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy w takim przypadku stosowanie medycznych konopi jest w pełni bezpieczne.
Realizacja recepty na leczniczą marihuanę – co musisz wiedzieć?
Co zrobić, gdy uda Ci się zdobyć receptę na leczniczą marihuanę? Wystarczy, że udasz się do apteki i wykupisz lek – pamiętaj, że zawsze warto wcześniej dowiedzieć się, czy dana apteka ma go na stanie. Obecnie za dostarczanie medycznych konopi na polski rynek odpowiada tylko jedna zagraniczna firma, dlatego z dostępnością preparatów bywa różnie. Jak przedstawia się kwestia cen? Gram leczniczej marihuany to wydatek rzędu 60-70 złotych.
Terapia leczniczą marihuaną – jakie dokumenty potrzebne są pacjentom?
Pacjenci, którzy stosują terapię medycznymi konopiami, powinni mieć odpowiednie dokumenty. Stanowią one potwierdzenie, że dana osoba została zakwalifikowana do takiej formy leczenia. Jakie dokumenty warto mieć, gdy już uda Ci się zdobyć leczniczą marihuanę? Oto kilka najważniejszych kwitów, które warto mieć pod ręką:
– dokumenty lekarskie, które potwierdzają kwalifikację do leczenia marihuaną,
– kopię recepty,
– zalecenia dotyczące dawkowania.
Udało Ci się zdobyć marihuanę leczniczą – co dalej?
Jeżeli udało Ci się zdobyć marihuanę leczniczą, to nie pozostaje nic innego, jak zacząć ją stosować – oczywiście zgodnie z zaleceniami lekarza. W terapii najczęściej wykorzystuje się specjalne urządzenia, zwane waporyzatorami. To akcesoria, które podgrzewają leczniczy susz i pozwalają wydobyć z niego najwięcej cennych dla organizmu substancji. Po realizacji recepty na medyczną marihuanę pamiętaj też o jej odpowiednim przechowywaniu. Lek powinien zawsze znajdować się w oryginalnym opakowaniu, a jego etykietkę warto zabezpieczyć przed starciem – np. za pomocą taśmy klejącej.
Marihuana lecznicza na receptę – czy ma jakieś alternatywy?
Co, jeśli z jakichś względów nie uda Ci się zdobyć marihuany leczniczej wydawanej na receptę? Niestety na dziś nie ma ona zbyt wielu alternatyw. Co prawda na rynku dostępne są nasiona odmian marihuany medycznej, ale są one przeznaczone jedynie do celów kolekcjonerskich. Entuzjaści konopi od lat walczą o to, by ich uprawa była legalna przynajmniej na użytek własny – niestety na ten moment nic nie wskazuje na to, by takie przepisy miały wejść w życie.
Warto jednak zaznaczyć, że dla osób, którym nie uda się zdobyć marihuany leczniczej, ciekawą alternatywą mogą okazać się w pełni legalne i ogólnie dostępne susze CBD. Są one pozbawione narkotycznego THC, dzięki czemu nie wywołują odurzenia. Co ważne, nie brakuje im jednak właściwości cennych z perspektywy medycznej – CBD to związek, który sam w sobie polecany jest na bardzo wiele mniej i bardziej poważnych dolegliwości.
Dobroczynne działanie konopi może okazać się naprawdę pomocne przy wielu schorzeniach – zarówno tych lekkich, jak i ciężkich. Z pewnością warto je wykorzystać – bez względu na to, czy uda Ci się zdobyć marihuanę leczniczą, czy jedyną dostępną alternatywą okaże się susz CBD. Jeśli rozglądasz się za produktami konopnymi, które wspomogą Cię w walce o zdrowie i dobre samopoczucie, zapraszamy do naszego sklepu. W ofercie czekają na Ciebie zarówno wysokiej klasy susze, jak i potrzebne w konopnej terapii waporyzatory.