Czym się różnią nasiona marihuany indoor od outdoor?

Liczni producenci oferują konsumentom przeróżne rodzaje nasion marihuany, dzieląc je na kilka kategorii. Jedną z nich jest podział ze względu na miejsce uprawy. Mogą to być nasiona indoor (najlepiej przystosowane do uprawy wewnątrz) lub outdoor (najbardziej „lubią” uprawę na świeżym powietrzu).

Specyfikacja nasion indoor

Nasiona indoor nie muszą radzić sobie z problemami związanymi z uprawą zewnętrzną, np. natrętnymi szkodnikami, zmienną temperaturą, czy czynnikami klimatycznymi. Przystosowane są do bezpiecznej egzystencji pod lampą, w spokojnej izolacji, gdzie nic nie grozi ich rozwojowi. Dlatego właśnie jest ich zdecydowanie więcej niż nasion outdoor. Dodatkowo, nie są uzależnione od pór roku – dadzą bujne plony zarówno posadzone w styczniu, jak i w czerwcu. 

Plon i sposoby sadzenia nasion konopi indoor

Plon takich nasion producent podaje najczęściej w przeliczeniu na m2, ponieważ zwykle sadzone są w specjalnie przeznaczonych do tego donicach. To, ile roślin zmieści się na takiej przestrzeni zależne jest od metody uprawy. Metoda „Sea of Green” zakłada ściśnięcie nawet 25 krzaczków w jednej donicy, co w rezultacie prowadzi do wcześniejszego kwitnięcia (już po tygodniu) i małego wzrostu konopi. Inną metodą jest sadzenie od 4 do 9 roślin na m2, które rosną dłużej (wprowadzamy je w kwitnienie dopiero po około 3 tygodniach), ale równocześnie dają większe plony. Nie zaleca się jednak hodowania zbyt dużych roślin, gdyż łatwiej wtedy o ataki szkodników oraz grzyba czy pleśń w pomieszczeniu.
Do uprawy indoor przeznaczone są głównie nasiona autokwitnące, z domieszką Ruderalis, ale pełnosezonówki też poradzą sobie świetnie. 

Specyfikacja nasion outdoor

Nasiona przeznaczone do uprawy na zewnątrz przystosowane są do nawet najbardziej ekstremalnych warunków. Muszą być bowiem odporne na ciągle zmieniającą się pogodę. Warto wspomnieć o tym, że nie wszystkie nasiona, które według producenta są outdoorowe, odnajdą się w polskim klimacie. Większość z nich tworzona jest z myślą o polach w cieplejszych i bardziej stabilnych pogodowo krajach, np. Hiszpanii. Dlatego na naszej stronie stworzyliśmy specjalną zakładkę OUTDOOR POLSKA, w której znajdą Państwo nasiona odpowiednie do naszego klimatu.

Plon i sposoby sadzenia nasion konopi outdoor

Producenci podają plony nasionek outdoor w przeliczeniu na jedną roślinę. Aby uzyskać jak największe plony, należy posadzić je stosunkowo szybko, np. początkiem maja. Zdecydowana większość roślin pełnosezonowych wchodzi w stan kwitnienia w pierwszej połowie sierpnia, bez względu na czas sadzenia. Inaczej jest z automatami – te od kiełka do stanu gotowości potrzebują zwykle około 10 tygodni. 

Przy uprawie outdoor bardzo istotna jest odpowiednia gleba oraz sposób nawożenia – oczywiście są roślinki, które poradzą sobie zostawione na kilka tygodni same sobie, w glebie zastanej na miejscu sadzenia, ale nie sprzyja to efektom. Uprawa konopi na zewnątrz nie wymaga ponoszenia kosztów drogich lamp czy boxów, warto więc zainwestować w odpowiednio dobrane akcesoria, bo przełoży się to na jakość suszu.

Warto również zapamiętać, że nasiona outdoor nie potrzebują wielkiej ingerencji ze strony ogrodnika, poza wspomnianym wcześniej podłożem. Nadmierne podlewanie ich jest często bardziej szkodliwe niż pomocne – w końcu jako rośliny indyjskie przyzwyczajone są do wysokich temperatur i małej ilości wody. Tym, o co warto jednak dbać i co powinno się sprawdzać, są wszelkiego rodzaju szkodniki, od niewielkich owadów, przez krety, po sarny.