Medyczna marihuana od lat budzi spore kontrowersje. Warto jednak zaznaczyć, że jej wyjątkowe działanie terapeutyczne zostało potwierdzone przez liczne badania naukowe. Jakimi właściwościami wyróżnia się medyczna marihuana? Na jakie choroby się ją poleca i co warto wiedzieć o takiej formie terapii? Oto garść informacji, które nieco przybliżą Ci medyczne działanie konopi.
Rosnąca popularność medycznej marihuany wynika przede wszystkim z faktu, że jej działanie okazuje się niezwykle pomocne w przypadku wielu ciężkich schorzeń. Taka forma terapii stała się nadzieją dla ogromnej liczby pacjentów borykających się z rozmaitymi, ostrymi i przewlekłymi dolegliwościami. Przyjrzyjmy się temu, kto może zyskać na stosowaniu medycznej marihuany i na jakie choroby jest ona szczególnie polecana.
Marihuana medyczna, czyli jaka?
Zanim przejdziemy do tego, jakie choroby leczy się medyczną marihuaną, warto zwrócić uwagę na to, co właściwie kryje się za tajemniczym terminem „medyczna marihuana”. W Polsce ze specyfików określanych tą nazwą można korzystać od dnia 22 czerwca 2017 roku, kiedy to zostały one zalegalizowane specjalną ustawą. Warto zaznaczyć, że leki tego typu nie są ogólnie dostępne i sprzedaje się je jedynie na receptę. Czym więc jest marihuana medyczna i czym różni się od rekreacyjnej „trawki” oraz sprzedawanych w sklepach produktów z CBD?
Jaka jest różnica między marihuaną medyczną a tą, która stosowana jest w celach rekreacyjno-rozrywkowych? Ta pierwsza pochodzi z kontrolowanych upraw. Daje to gwarancję, że jest czysta i pozbawiona szkodliwych domieszek, które bardzo często obecne są w marihuanie nielegalnej. Warto jednak zaznaczyć, że w obu powyższych przypadkach mamy do czynienia z marihuaną o działaniu narkotycznym. Efektu odurzenia nie dają natomiast ogólnie dostępne produkty z CBD, w których zawartość psychoaktywnego THC jest jedynie śladowa. Komu poleca się marihuanę medyczną i na jakie choroby sprawdzi się tego typu terapia?
Medyczna marihuana – na jakie choroby?
Marihuana medyczna zazwyczaj produkowana jest ze szczepów, które charakteryzują się umiarkowaną zawartością THC i CBD. To ważne, ponieważ optymalne proporcje między tymi substancjami maksymalizują dobroczynne działanie konopi. Kiedy zaleca się marihuanę medyczną? Oto choroby, przy których może okazać się ona niezwykle pomocna:
– nowotwory – marihuana medyczna łagodzi związane z nowotworami bóle i niweluje nudności oraz wymioty, które zwykle towarzyszą chemioterapii;
– stwardnienie rozsiane – marihuana lecznicza koi ból i niweluje napięcie mięśniowe, dzięki czemu wspomaga sprawność ruchową pacjentów;
– glejak – marihuana medyczna może łagodzić objawy tego niezwykle złośliwego nowotworu;
– epilepsja – marihuana lecznicza stosowana jest w celu redukowania i łagodzenia ataków padaczkowych;
– zapalenia jelit, w tym wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego–Crohna – marihuana medyczna łagodzi objawy i zmniejsza prawdopodobieństwo zaostrzenia choroby;
– jaskra – w tym przypadku marihuana lecznicza łagodzi ból i obniża ciśnienie w oku, co wspomaga ostrość widzenia;
– miażdżyca – przy której stosowanie marihuany medycznej jest sposobem na obniżenie ryzyka odkładania się złogów w układzie krwionośnym.
Wspomagająco leczenie marihuaną medyczną coraz częściej wykorzystuje się także w przypadku Choroby Alzheimera, fibromialgii, cukrzycy, atopowego zapalenia skóry, a także terapii migren czy stresu pourazowego.
Gdzie kupić marihuanę medyczną?
Skoro wiesz już, jakie choroby leczy się marihuaną medyczną, to pozostaje pytanie, gdzie ją kupić? Jak już wspomnieliśmy, w Polsce jest ona dostępna jedynie na receptę. Zazwyczaj leki sprowadzane są na zamówienie, po okazaniu recepty. O tym, czy marihuana lecznicza sprawdzi się w leczeniu konkretnego pacjenta, decyduje lekarz.
Ile kosztuje marihuana medyczna?
Niestety leczenie medyczną marihuaną w chorobach wymienionych powyżej nie należy do najtańszych. Gram suszu to wydatek rzędu 60-70 złotych, a koszt miesięcznej terapii osób z nowotworami to nawet 1000-3000 złotych. Leki można załatwić także za pomocą tak zwanego importu docelowego. Wymaga to dopełnienia pewnych formalności, ale umożliwia refundację.
Jak widzisz, leczenie medyczną marihuaną ma duży potencjał i może okazać się nieocenione w przypadku wielu ciężkich dolegliwości. Jeśli interesują Cię odmiany konopi, które wykazują się właściwościami terapeutycznymi, sprawdź ofertę naszego sklepu. Znajdziesz w nim szeroki wybór kolekcjonerskich nasion medycznych, które z pewnością zaciekawią sympatyków leczniczego działania konopi.