Bardzo przykro nam poinformować, że legendarny aktywista, Dennis Peron, zmarł 27 stycznia po walce z rakiem. Wytłumaczenie dla tych, którym jego imię nic nie mówi: Dennis Peron był jednym z najbardziej wybitnych działaczy na rzecz legalizacji medycznej marihuany w Kalifornii. Prościej: Dennis Peron dał nam medyczną marihuanę.
Urodził się w 1946 roku w Nowym Yorku. W 1966 roku dołączył do Air Force i walczył w Wietnamie. Wtedy po raz pierwszy spróbował marihuany. W wywiadzie przeprowadzonym przez uznanego dziennikarza Bruce'a Barcotta, Peron przyznał, że po służbie wrócił do Stanów Zjednoczonych z 5 gramami konopi schowanymi w sprzęcie wojskowym. Pamiątka ta uruchomiła cały ciąg wydarzeń, który doprowadził do legalizacji medycznej marihuany.
Peron osiedlił się w San Fransisco gdzie, jako mężczyzna homoseksualny, czuł się akceptowany. Założył komunę i następnie zaczął sprzedawać marihuanę, aby utrzymać się w Dystrykcie Castro. Był to również dom Harveya Milka, przyjaciela Dennisa, który został pierwszą homoseksualną osobą wybraną do pełnienia służby publicznej w Kalifornii.
Życie Dennisa Perona
Mimo wielu małych sprzeczek z prawem, Peron tylko raz wpadł w poważne kłopoty. W roku 1978 został aresztowany za posiadanie 200 gram marihuany. Spędził w więzieniu pół roku, a w ciągu tego czasu, Harvey Milk został zamordowany.
W latach 80 nastąpiła epidemia AIDS. Partner Perona zachorował, zresztą jak wiele innych jego przyjaciół. Odkryli, że marihuana łagodziła objawy choroby w sposób lepszy od oficjalnych lekarstw. Roślina łagodziła nudności oraz pomagała w walce z syndromem wyniszczenia.
Partner Perona zmarł w 1990 roku. Wydarzenie to popchnęło Dennisa do dalszej walki w sprawie medycznej marihuany. W 1991 roku zbierał podpisy, aby doprowadzić do miejskiego referendum w tej kwestii. Akcja nosiła nazwę Proposition P i miała na celu zalegalizowanie użycia medycznej marihuany w mieście San Fransisco. Prawo przeszło, a Peron został współzałożycielem pierwszej apteki z marihuaną. Drugą współzałożycielką była Mary Jane Rathbun, lepiej znana jako Brownie Mary. W 1993 roku wspólnie wydali książkę kucharską z przepisami zawierającymi konopie.
Następnie, w 1996 roku, Peron pomógł wystosować wniosek który ukształtował przyszłość konopi w całym kraju. Proposition 215, znana także jako The Compassionate Use Act, wdrożyła program medycznej marihuany na teren całego stanu, głosami jego mieszkańców 5 Listopada 1996 roku. Reszta to historia.
Do końca swojego życia Dennis Peron pozostał aktywnym działaczem na rzecz legalizacji konopi. Gdyby nie jego nieustająca walka, aby ulżyć chorym w cierpieniu, program medycznej marihuany mógłby w ogóle nie powstać.