Najpiękniejsze w marihuanie jest to, że całą roślinę można użytecznie wykorzystać. Jej korzenie wykorzystywano już od setek lat w celach medycznych – robiąc herbaty, sałatki itp. W przeciwieństwie do górnej części rośliny, korzenie nie powodują „haju” jednak przydają się w codziennym życiu. Oto 5 powodów, dla których powinieneś je zatrzymać i jak je wykorzystać.
KORZENIE W MEDYCYNIE
Korzenie są najmniej badaną częścią tej rośliny. A szkoda, bo już zapiski ze Starożytnych Chin wskazują na medyczne zastosowanie korzeni marihuany. Shennong pên Ts’ao ching, datowany na 2700r.p.n.e. Mówi o stosowaniu past z korzeni na uśmierzanie bólu. Później, w XVIIw były używane jako lek na rzeżączkę w rejonach Indonezji. Również w weterynarii ma swoje zastosowanie – podaje się go owcom które wykazują symptomy choroby.
Uśmierzanie bólu
Już w 1957 roku zbadano wpływ korzeni na wysypki i hemoroidy. Okazało się że nie tylko uśmierzają ból w tych przypadkach, ale i likwidują ich objawy.
Sprawy kobiece
Kobiety już dawno przyjaźniły się z konopiami. Udowodniono, że soki zawarte w korzeniu rośliny pomagają na krwotoki podczas skomplikowanych ciąż. Zabieg tn stosowano w starożytnych Chinach. Jednak w tym pomagaja nie tylko korzenie – parę z rośliny używano do ograniczenia napięcia kobiety podczas porodu.
Korzystne terpeny
Tak jak kwiaty i liście, korzenie konopi zawierają związki chemiczne, które mają zdrowotne właściwości. Niektóre z nich to terpeny, aromatyczne molekuły, które sprawiają że roślina ma tak niezwykły zapach. Inaczej niż terpeny na kwiatach, te w korzeniach nie mają słodkiego ani kwiatowego zapachu. W 2016 roku zbadano je i stwierdzono, że zawierają friedelin i epifriedelanol. Te terpeny znajdują się tylko w korzeniu rośliny, mają gorzki zapach, co ma zapobiec potencjalnym szkodnikom. W przeszłości zbadano ich farmaceutyczne działanie, odkryto że mają właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne.Nie jest jeszcze zbadany wpływ epifriedelanolu na zwalczanie raka, jednak są przesłanki by sądzić iż takowy istnieje.
Potencjalnie rakobójczy
W badaniach laboratoryjnych udowodniono że ekstrakt z friedelinu i epifriedelanolu hamuje wzrost komórek rakowych. Korzenie kannabinoidów posiadają nie tylko te dwa, ale jeszcze pentacykliczne ketony triterpenowe. Te rozpuszczalne w tłuszczach molekuły wywołują apoptozę komórek rakowych. Apoptoza to rodzaj „samobójstwa komórek” i zwykle nie występuje wśród komórek rakowych, jednak w tym przypadku jest inaczej.
Składniki odżywcze
Chemiczne śledztwo wykazało, że korzenie rośliny zawierają kwasy kannabinoidowe. Roślina sama w sobie jest słynna z produkcji THC, substancji odpowiedzialnej za wywołanie psychoaktywnego haju. Jednak surowe konopie nie zawierają tej substancji a jedynie jej prekursory. Jednym z nich jest kwas kannabinoidowy. Te są znane z właściwości przeciwzapalnych, przeciwmdłościowych i potencjalnie anty-rakowych.
Systemy korzeni roślinnych zawierają nie tylko składniki odżywcze, ale też składniki które trzymają roślinę przy życiu. Jednym z nich jest cholina. Cholina, która wspiera zdrowie wątroby, mózgu i nerwowego. Jest też niezbędny dla zdrowia błon komórkowych, które decydują o tym jak komórka przyjmuje wiadomości chemiczne.
JAK WYKORZYSTAĆ KORZENIE KONOPI
1. Herbaty
W wyniku ugotowania korzeni otrzymamy herbatę gorzką, dlatego zaleca się dodanie do niej tłuszczu (np. mleka)
2. Proszki
Po wysuszeniu i oszlifowaniu korzenia otrzymamy proszek, który można wsypać do kapsułek lub zostać użyty jako suplement diety.
3. Miejscowo
Zarówno sproszkowane jak i ugotowane korzenie mogą być wykorzystane bezpośrednio na skórę. Można go również zmieszać z olejem(z oliwy lub kokosowym) aby ułatwić nakładanie.
4. Nalewki
Nalewki mogą być wytwarzane przez powolne rozgrzewanie korzeni konopi indyjskich przez dłuższy okres czasu. Po kilku godzinach wytworzy się substancja, którą można dodać do nalewki. Alkohol lub cydr są najczęściej używane jako baza do nalewki.
Źródło: http://herb.co/2017/07/23/cannabis-roots