Konopie dobre dla zdrowia kobiet

Konopie dobre dla zdrowia kobiet

9 powodów dla których każda kobieta powinna pokochać konopie!

Przygotuj się na podróż w czasie. Tylko w relatywnie niedawnej historii (ostatnie 80 do 90 lat) konopie zyskały złą opinię. W zachodniej cywilizacji lekarze przepisywali ją do wczesnych lat XX wieku. Dzisiaj roślina jest bardzo istotnym medykantem w Indyjskiej Ayurvedzie oraz używana przez ludzi na całym świecie. A przez kogo głównie? Kobiety. Oto 9 popartych historycznie powodów dlaczego kannabinoidy są doskonałe dla kobiecego zdrowia.


Skurcze menstrualne


Medycyna konopna była w przeszłości tak szanowana, że nawet królowe się do niej stosowały. Królowa Anglii Victoria zażywała nalewki indici aby ulżyły jej w skurczach podczas menstruacji. Jej lekarz, Sir J. Russel Reynolds chwalił zioło w latach 1890, pisząc:
„Czysta i podawana z ostrożnością marihuana jest jednym z najważniejszych leków w naszym posiadaniu.”
Miłość Reynoldsa do konopi była echem praktyk w Starożytnych Chinach. W chińskiej „Materia Medica” z 1928 roku, badacze podkreślili że stosowanie kannabinoidów na wszelkie dolegliwości związane z menstruacją to praktyka mająca już kilka tysięcy lat.


Trema nocy poślubnej


Robert Clarke, badacz konopi i Mark Merlin, profesor botaniki na University od Hawaii w Manoa tłumaczą w swoim obszernym przewodniku „Konopie: Ewolucja i Etnobotany”, koncentraty z konopi pomagały kobietom w Uzbekistanie w noc poślubną, łagodząc ból i relaksując przed domniemaną utratą dziewictwa. Żeby pomóc pannie młodej sobie z tym poradzić, podawano im haszysz zmieszany z tłuszczem jagnięcym „przed defloracją”.


Bóle porodowe


W wielu krajach na świecie marihuanę stosuje się jako pomoc kobietom podczas porodu jak i ciąży. Dzisiaj spożywanie konopi w ciąży pozostaje jednym z najbardziej kontrowersyjnych aspektów zarówno badań jak i państwowych regulacji. Jednak kannabinoidy były jednym z najmocniejszych i najbardziej pomocnych medykantów podczas rodzenia.
Dziennikarz Joe Dolce wspomina w „Brave New Weed”, kobiety jadły kwiaty konopi aby ulżyć bólom ciążowym w erze neolitu. Historyczne i archeologiczne dowody również wskazują na użycie rośliny do ułatwienia procesu porodu w Starożytnych Chinach, Egipcie, Indiach i krajach arabskich. Taka terapia zawierała: wdychanie oparów, herbatki, potrawy kulinarne oraz stosowanie miejscowe na skórze.


Bóle głowy


Kobiety cierpią na migreny częściej niż mężczyźni. Dokładniej: są aż trzy razy bardziej narażone na chroniczne, rozdzierające bóle głowy. Co ciekawe, marihuana była stosowana na tego typu dolegliwości właśnie w kulturze zachodniej aż do 1942 roku. Na początku lat 40 medycyna konopna została zastąpiona bardziej nowoczesnymi środkami przeciwbólowymi. Według historycznych i naukowych badań, spisanych przez neurologa i badacza medycyny, dr. Ethana Russo, marihuana była typowym środkiem na bóle głowy w wielu starożytnych kulturach – Indyjskiej, Chińskiej, Egipskiej, Asyryjskiej, Greckiej, Rzymskiej i Islamskiej.


Depresja


Kobiety chorują na depresję dwa razy częściej niż mężczyźni. Mimo że ta dysproporcja jest bardzo niesprawiedliwa, jest na nią powszechnie znany sposób – marihuana poprawia humor i wywołuje pozytywne uczucia. Wiedzieli o tym i nasi przodkowie, dlatego właśnie marihuana była używana do leczenia objawów depresji w wielu starożytnych kulturach.
Według Clarke'a i Merlina, konopie były używane do wywoływania uczucia szczęścia i aktywności społecznej w medycynie Ayurwedy. Również w Argentynie i na Wyspach Brytyjskich były stosowane do ulżenia depresji.
W roku 1899, tylko 50 lat przed delegalizacją marihuany, Brytyjski farmakolog Walter Ernest Dixon twierdził, że marihuana jest pożytecznym „suplementem diety”. Potwierdził on również, że palenie i wdychanie oparów marihuany stanowi pożytek podczas „dolegliwości depresyjnych, zmęczenia psychicznego, nerwowego bólu głowy i wyczerpania”.


Yin


Sama esencja marihuany jest kobietą. Według starożytnej chińskiej tradycji kwitnące topy feminizowanych roślin zawierały ogromne stężenie energii yin.
Yin to termin odpowiadający delikatnej, chłonącej, kobiecej mocy na świecie. Przeciwieństwem yin jest yang, który odnosi się do bardziej kreatywnej, męskiej energii.
W Starożytnych Chinach kwiaty konopi były przepisywane w przypadkach utraty yin. Jak tłumaczą Clarke i Melin „utrata yin” prezentowała symptomy zaburzeń cyklu menstruacyjnego, reumatyzmu, malarii, braku witaminy B, zaparcia i nieobecności.


Zmęczenie


Mimo że i mężczyźni i kobiety doświadczają zmęczenia, to kobiety są narażone na diagnozę chronicznego syndromu zmęczenia aż 2 do 4 razy bardziej. Jak się okazuje, konopie były używane jako remedium na zmęczenie i wyczerpanie mięśni przez tysiąclecia. W Indiach, rejonie Himalajów i Europie, marihuana miała poprawić wytrzymałość i zapewnić ulgę w zmęczeniu. W zależności od dawki, przygotowania i odmian konopi, w wielu kulturach również używano marihuany jako środek nasenny.


Apetyt


W dzisiejszych czasach kobiety na całym świecie muszą mierzyć się z nierealnymi oczekiwaniami dotyczącymi ich wyglądu, w tym głównie masy ciała. W samych Stanach Zjednoczonych na zaburzenia jedzenia cierpi 20 milionów kobiet i 10 milionów mężczyzn. I to tylko ci zdiagnozowani klinicznie – niezliczenie więcej zmaga się codziennie aby dorównać dzisiejszym standardom piękna.
Zapewne nikogo nie zdziwi że marihuana była używana do stymulacji apetytu i jako pomoc w kontroli wagi od paru tysięcy lat. Nie tylko inspiruje do jedzenia więcej, ale też – jak mówią dzisiejsze badania – uwalniają molekuły odpowiedzialne za przyjemność i w ten sposób sam proces jedzenia staje się przyjemniejszy.
Kto nie kocha rośliny która pomaga cieszyć się jedną z najzdrowszych form miłości do siebie – odżywiania?

Matczyna opieka


W ciągu całej historii marihuana używana była w celach które dzisiaj są kontrowersyjne i wzbudzają wiele emocjonalnych opinii. W tym podawanie koncentratów konopi dzieciom przez opiekuńcze matki. Na terenach obecnego Uzbekistanu marihuanowe słodycze były robione przez gotowanie rośliny w wodzie i robienie zacieru z cukru, szafranu i białek jajek.
Clarke i Merlin cytują, że takie słodycze były bardzo popularne wśród kobiet i dawane dzieciom aby zapobiec płaczom, ale także aby ulżyć w bólu podczas obrzezania u małych chłopców. Nawet dzisiaj herbaty robione z liści konopi są podawane na Jamajce – matki wierzą, że zwiększy to inteligencję dzieci i pomoże im w szkole.
Jednak warto podkreślić, że produkty konopne w tej formie znacznie różnią się od suszonych pączków i ekstraktów często sprzedawanych dzisiaj – legalnie czy nie. Pozostaje nadal kwestią dyskusji czy herbaty podawane Jamajskim dzieciom są psychoaktywne. Aby związek był psychoaktywny należy go podgrzać i zmieszać z tłuszczem.
Można bezpiecznie stwierdzić, że produkty używane w wyżej wymienionych okolicznościach zawierają o wiele mniej skoncentrowanego THC, czyli związku który powoduje „haj”

Warto też dodać, że historyczny związek jaki kobiety miały z roślinami konopi wychodzi daleko poza te 9 przykładów. Jednak na dzisiaj to tyle :)


Źródło: http://herb.co/2017/08/19/cannabis-women-health